Хто винен?

У одного мого знайомого впала відвідуваність з органіки Гугла.

І тільки через 3 місяці помітили причину: коли запустили україномовну версію сайту, то на російськомовні сторінки помилково встали україномовні теги.

Так, це програміст зробив помилку і сеошник каже, що ось гад програміст, і цей мій знайомий теж всі стрілки на програміста звісно.

Але я кажу, що основна відповідальність за цей «бок» саме на сеошнику, а не на програмісті. Чому?

  1. Програмісти НІКОЛИ не здають роботу без багів. Це нормально для них, і для цього потрібен хтось, хто приймав би їх роботу, тестував, виявляв баги і відправляв їх назад на виправлення тощо. Без цього ну ніяк, який би програміст не був класний, не сподівайтеся, що без тестування, прийомки роботи все буде саме так, як ви задумали, не буде помилок, непорозумінь. І за ці баги програміста не треба карати чи через них принижувати його кваліфікацію. Це нормальний процес. Доробка-тестування, доробка-тестування, доробка-тестування
  2. Якщо у вас є сеошник, то будь-які доробки програміста цей seo-фахівець зобов’язаний одразу тестувати на предмет можливих сеошних багів. Сеошник повинен: а) знати, що саме буде дороблятися на сайті, б) на етапі написання технічного завдання (тз), якщо потрібно, то з його сторони повинні бути внесені в це тз коментарі, правки, додаткові пункти по сеочастині в) ПЕРЕД викладкою доробок на живий сайт він повинен протестувати-переглянути доробки по своій сеочастині б) ПІСЛЯ викладки доробок на живий сайт він повинен протестувати-переглянути доробки по свій частині в) при виявлені сеошником багів і їх виправленні програмістом знову перевіряти і знову відправляти знайдені баги по сео і так поки не буде зроблено так, як треба. І за це все ви не повинні доплачувати сеошнику — це входить в його роботу
  3. Навіть якщо сеошник в нашій історії не робив пункт 2, то, помітивши спад відвідуваності, він повинен був зайнятися аналізом, пошуком причин такого спаду і обов’язково знайти те, що на російськомовній версії стоять україномовні метатеги. Так, можливо не одразу — наприклад місяць він спостерігав, не помічав (раптом, це просто якийсь тимчасовий баг в Гуглі, чи зміна алгоритму якась, чи спад був потрошки, непомітний спочатку). Але через місяць, буквально за 1-2 тижні максимум він би обов’язково помітив цей баг. А якщо він не помітив такий явний баг аж за 3 місяці, то це каже тільки про одне — він не займався всі ці 3 місяці просуванням сайту, а тільки «малював» за 1 годину звіти 1 раз на місяць перед отриманням оплати «за свою роботу». Ну добре, не тільки це, а ще (можливо) на біржі купив декілька посилань, на що витратив ще від 0,5 до 1 години в місяць. 

Для довідки: цей сеошник отримує за свою роботу 8000 грн на місяць. Доробки програміста, вартість посилань, копірайтинг оплачується окремо. Тобто 8000 грн — це чисто послуги сеошника готівкою на руки.

Після цієї історії сеошник запропонував власнику змінити програміста («такого негідника, який таку шкоду сайту зробив, айяйяй» :-)) на свого знайомого програміста. Але як ви думаєте, це застрахує від подібних попадосів в майбутньому, якщо а) сеошник не звик брати участь в доробках на всіх етапах, про які я написав в пункті №2 б) він тупо на працює над сайтом, як повинен працювати сеошник?

ВИСНОВОК:

а) Ретельно підбирайте не тільки сеошників для просування свого сайту, але й в принципі будь-яких підрядників, виконавців. Перевіряйте їх минулі успіхи та невдачі. Погугліть — є багато порад, як правильно наймати сеошників. І тут не завжди ціна пов’язана з якістю. Я знаю приклад, як нікому невідомий (на seoконференціях :)) пацан за невеликі гроші робив з сайту seo-цукерку, збільшивши відвідуваність на 1000 відсотків, а прибутки власника бізнесу на тисячі доларів. І це він робив просто сумлінно та достатньо довго виконуючи свою сеошну роботу. Також є кейси, де власник інтернет-магазину платив на протязі року 2000 доларів в місяць за seo, а відвідуваність з органіки за цей рік не змінилася зовсім.

б) Дізнайтеся, як правильно контролювати роботу сеошників. Також в інтернеті є багато матеріалів з цього приводу. А якщо у вас малий бізнес, то я раджу піднакопичити грошей і пройти якийсь платний курс по сео — після нього ви не тільки зможете самі просувати свій сайт, як треба, але й наймати правильних фахівців, вміти задавати їм потрібні питання, грамотно контролювати їх роботу, не дати себе обдурити.

З повагою, Сергій Пастухов, інтернет-агентство Net Adaptation

P.S. «Щоб отримати той рівень успіху, який мені потрібен, я не можу розпорошуватися на безліч справ. Необхідна відчайдушна, болісна концентрація» — Вілл Сміт

Оставить комментарий